Ínhüvelygyulladás jelentése, okai, kezelése

Ínhüvelygyulladás

E betegség lényege, hogy az ínhüvely, amiben az inak futnak, begyullad. Ennek következtében pedig létrejön egy hóropogásszerű, dörzsöléses elváltozás, ami áttételesen az inak begyulladását is jelenti.

Az ínhüvelygyulladás előfordulása – A panaszok kortól és nemtől függetlenül bármikor megjelenhetnek, igen gyakori az is, hogy a tünetek a fiatalok életét is megnehezítik. Különösen akkor, ha azok rengeteget számítógépeznek, mobiltelefont nyomkodnak. Az ínhüvelygyulladás a háziasszonyokat is gyakran érinti, tipikusan akkor, ha ablakot pucolnak, vagy éppen a padlót súrolják.

Az ínhüvelygyulladás okai – A tünetek megjelenését leggyakrabban valamilyen monoton, egyoldalú munka váltja ki. Ujjak és kéz esetében például az, ha valaki sokat ül a számítógép előtt, és közben folyamatosan gépel. Vagy ha valaki rendszeresen zongorázik, valamely más hangszeren játszik.

Ugyanez a helyzet akkor is, ha valaki háztartási munkát végez, például nagytakarít, és mondjuk, ablakpucolás közben megerőlteti a kezét. Ilyen jellegű megerőltetések miatt akár akut gyulladás is kialakulhat, ami ha elhanyagolják, hónapokon keresztül fennálló krónikus gyulladássá is átalakulhat. A panaszok hátterében sérülések, például egy tüske szúrása miatti gennyes gyulladás is állhat. Ez utóbbi leginkább a kezet és a könyököt érintő gyulladások mögött húzódhat meg, és jellemzően láz is társul hozzá.

Az ínhüvelygyulladás kezelése – Az elsődleges kezelési mód az érintett terület nyugalomba helyezése. Ehhez sokszor elegendő lehet a fáslizás, és az is, ha a fájó ízülethez a fásli segítségével egy vonalzót rögzít a beteg.

Ha súlyosabbak voltak a tünetek, régebben az orvosok legalább egy hétre be is gipszelték a fájó tagokat, ma viszont a gyógyászati segédeszköz boltokban már kaphatók olyan tépőzáras rögzítő sínek, amelyeket a gipsznél könnyebb használni, és amelyeket a tisztálkodás erejéig le is lehet venni. Ezek mellé az orvosok nem szteroid gyulladáscsökkentő krémeket és gyógyszereket is ajánlanak. Ha pedig a helyzet ekkor sem javul, fizikoterápia is szóba jöhet.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

egy × öt =

Skip to content